Ana Sayfa Gündem 16 Şubat 2023 65 Görüntüleme

Sarsıntı Bilim Şurası İPA’da Çalışacak

İBB, beklenen İstanbul zelzelesi öncesinde, alanında uzman isimleri bir ortaya getiren ‘Deprem Bilim Kurulu’ oluşturdu. Bilim insanlarıyla AKOM’da bir ortaya gelen İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “Biraz da aynaya bakarak kendime söylüyorum; ‘Yeter artık’. ‘Yeter artık’; vatandaşıma söylüyorum, hükümete söylüyorum, diğerlerine söylüyorum ve daima bir arada bu ‘Yeter artık’ı dedirtmemiz lazım.

O bakımdan hem tüm yaptıklarımızın gözden geçirilmesine, bilimsel aklın ve etrafın yönlendirilmesine dönük masaların daha genişletilmesine, ‘Ben niçin orada yokum’ diyenin bile katkı sunmasının sağlanması üzere, bütün sürecin buna dönük bir çalışmayla bir sunuyu, çağrıyı topluma, kurumlara bizim yapmamızın kural olduğunu söylüyoruz” sözlerini kullandı. İPA’nın Florya’daki yerleşkesini üs olarak kullanacak Zelzele Bilim Şurası, çalışmalarını 25 Şubat’a kadar tamamlayacak. Çıkacak sonuç, İmamoğlu tarafından kamuoyu ile paylaşılacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Kahramanmaraş merkezli iki büyük zelzele sonrasında bir kere daha gündeme gelen mümkün İstanbul sarsıntısı bahisli çalışma yapacak Bilim Konseyi ile bir ortaya geldi. İSKİ yerleşkesi içerisindeki AKOM’da gerçekleştirilen toplantıya; Prof Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Prof Dr. Tarık Şengül, Prof Dr. Okan Tüysüz, Prof. Dr. Alper Birincisi (çevrimiçi), Prof. Dr. Haluk Özener, Prof. Dr. Himmet Karaman, Prof. Dr. Eser Çaktı, Dr. Turgut Fazilet Ergin, Nasuh Mahruki, Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan, Prof. Dr. Ejder Yıldırım, Doç. Dr. Seda Kundak, Prof. Dr. Kayıhan Pala (çevrimiçi), Prof Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, Prof Dr. Alper Ünlü ve Prof. Dr. Murat Şeker ile İBB bürokratları katıldı. 

“‘ARTIK YETER’ DİYECEK BİR BAKIŞ AÇISIYLA…”

AFAD tarafından zelzele felaketi sonrasında Hatay ili ile eşleştirildiklerini hatırlatan İmamoğlu, “AFAD’la iş birliğini koordine edecek sorumluluğu, İstanbul olarak biz aldık. Örneğin; Kahramanmaraş’ta Ankara, Osmaniye’de İzmir, Adıyaman’da Mersin. Bu kentler, AFAD’ın tariflediği şehirlerdi” dedi. Toplantıya iştirak sağlayan bilim beşerlerine ve uzmanlara teşekkürlerini ileten İmamoğlu, şunları söyledi: 

“Birlikteliğimiz çok çok kıymetli. Açıkçası zelzelenin olduğu an itibariyle, sabaha karşı 05.00’ten itibaren buradaydık ve burada süreci yönettik. Bu süreci yürütürken, benim arkadaşlarıma çabucak birinci söylediğim 2-3 talimatlardan birisi, yakın vakitte hem kendi içimizde daima çalıştığımız hem devir periyot kimi hususlarda danışmanlık aldığımız hem de bir kısım konularımız vasıtasıyla iş birliği içerisinde olduğumuz bilim insanlarımızın son değerlendirmelerini de tespit ederek, önümüzdeki günlerde kamuoyuna bir bilgilendirme yapalım oldu. İstanbul’u konuşacağımız ve İstanbul üzerinden tekrar topluma, insanlarımıza, hemşehrilerimize en önemli biçimde, en uyarıcı formuyla, ‘Artık yeter’ diyecek bir bakış açısıyla hem kendimize ‘yeter’ diyeceğiz hem vatandaşa ‘yeter’ diyeceğiz. Birebir o kadar çok şey yaşıyor ki insan, ister istemez bu türlü konuşmak zorunda kalıyor. Bu hisleri lisana getirecek lakin o lisana getirirken de bilimsel yeri son derece güçlü, kararlı bir açıklamayı sunabilecek bir çalışmayı süratlice yapmamız gerektiğini iletmiştim.”

“O KADAR KUSURLARLA DOLU BİR KENTLEŞME VAR ETMİŞİZ Kİ…”

Tüm Türkiye’yi sarsan sarsıntıda birtakım noktalar tespit ettiklerine dikkat çeken İmamoğlu, “Tamam, birçok yerde de eksiğimiz var, ancak bu turnusol kağıdı üzere. 24 yıldır ağır konuştuğumuz zelzele probleminde, sahiden o kadar ihmal, o kadar hatta görmezden gelme, hatta yeni yapılanlarda bile o kadar yanılgılarla dolu bir kentleşme var etmişiz ki, mültecilerle baktığımızda, neredeyse bugün 10 milyon dediğimiz yerin 4-4,5 milyonu, o zelzeleden bugüne yerleşmiş. Yani yüzde 40-45’i buraya yerleşmiş, ancak ne eskiyi toparlayabilmişiz, ne yeniyi gerçek düzgün yapabilmişiz. Yani bu kadar kör göze parmak sokmak misali karşılık bulduğu bir ortam olamaz. Yani nitekim içim yanıyor? Fay sınırlarını değil, güya diğer niyetlerle hareket eden imar siyasetlerinin kentsel gelişmeyi oluştururken hiç de güzel olmayan, bilimi gözetmeyen sınırlarla bir süreç yaşandığını gördük” dedi. 

“ÇOK FERYATLA KARŞILAŞTIK”

Devlet kurumlarının faaliyet gösterdiği birçok yapıda da kayıplar olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, “Çok zahmetli duruma düşmüş ve bu kurumlarda muazzam bir kapasite kaybını gördüm alanda. Çok feryatla karşılaştık. 99 zelzelesinde birkaç kere o bölgede bulunduk. Ki birinci günlerinde de bulunduk. O vakitten bile makus olabilmek bugün, bana çok acı geldi. Halbuki daha âlâ olmalıydı. Çok çok çok daha âlâ olmalıydı” diye konuştu. Alanda karşılaştığı devlet yetkilileriyle bir ortaya gelememekten yakınan İmamoğlu, “Örneğin bir sorumluyla buluşamıyoruz. Korkuyor seninle yan yana olmaya. Bunun ismi validir, bunun ismi öbür bir şeydir. Ya da standart cümlelere bağlamış üzere, Genel Başkan’ın da olduğu birtakım ortamlara girdiğimizde, o denli bir anlatıyor ki; güya orada vefat da yok, bütün enkazlar kaldırılmış. 2. günden, üçüncü günden bahsediyoruz. ‘Her enkazda grup var.’ Yok kardeşim, o yoldan geldik buraya. Daha yüzde 20’sinde yokuz yani. ‘Ne yapabiliriz, ne yapmalıyız’ kısmından fazla, bir sunuyu yapmak zorunda olduğunu düşünen bir bürokrasi. Haktan kopuk.”

“YEREL İDARE ISLAHATINA MUHTAÇLIK VAR”

Amacının kendisini masumlaştırmak olmadığını kaydeden İmamoğlu, Kim, nerede, ne formda hatalı varsa, eksik yapıyorsa, -buna siyaseten biz de dahiliz, iktidar da dahil- bir tahlil bulmak zorunda olduğumuzu gördüm. Bu da aslında bir istikametiyle hem mahallî idare ıslahatına muhtaçlık olduğunu bize gösteriyor hem birebir vakitte bir yönetişim modeline gereksinimimiz olduğunu gösteriyor. Afetin idaresinin bu kadar merkezileşmesinin, bu kadar sivil toplumun yok sayılmasının sonuçları çok ağır. İnsan, bu türlü hayretler içerisinde izliyor” dedi. “Burada İstanbul’a dönmek isterim” diyen İmamoğlu, “Çok şey yapıyoruz. Çok fazla işimiz var. Bunların ayrıntılarına elbette girecek değilim. Fakat şahit olduğum bu süreçler, inanılmaz bir iç hesaplaşmaya da beni evirdi. ‘Daha fazlasını nasıl yapmalıyız’ kısmındayım. Ki birinci gün verdiğimiz talimat da arkadaşlarıma buydu. Onun için sizleri davet ettik ve bir ortaya geldik. Gelinen noktada daha fazlasını yapmak, ancak bir istikametiyle en doğrusunu yapmak hedefindeyiz. Biraz da aynaya bakarak kendime söylüyorum, ‘Yeter artık’. ‘Yeter artık’; vatandaşıma söylüyorum, hükümete söylüyorum, diğerlerine söylüyorum ve daima birlikte bu ‘Yeter artık’ı dedirtmemiz lazım. O bakımdan hem tüm yaptıklarımızın gözden geçirilmesine, bilimsel aklın ve etrafın yönlendirilmesine dönük masaların daha genişletilmesine, ‘Ben niçin orada yokum’ diyenin bile katkı sunmasının sağlanması üzere, bütün sürecin buna dönük bir çalışmayla bir sunuyu, çağrıyı topluma, kurumlara bizim yapmamızın kaide olduğunu söylüyoruz” tabirlerini kullandı. 

“ÇUVALDIZI KENDİMİZE BATIRMA KARAKTERİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Çuvaldızı kendilerine batırma karakterinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan İmamoğlu, şöyle konuştu: 

“Bir Zelzele Üst Kurulu’nun bir sistemle İstanbul’da çalışıyor olmasını biz önermiştik 2019 ve 2020’de. Büyük gayretlerle sayın Bakan’a bunu önermiştik. ‘İyi, çok âlâ, çok güzel…’ Lakin suskunlukla karşılandık. Aylarca zorladım bunu. Tanımım şudur: Bir kapıdan giren vatandaş ya da bir heyet ya da bir site idaresi, birçok ögeleriyle karşılıklarını ‘ama’sız, ‘fakat’sız, siyasi hareketsiz; net alacak. Şayet çok beklentileri varsa, orada onların hepsinin umutları sönecek. Tek umudu şu olacak: Benim bu binayı yenilemem lazım. Yenilememin de şartlar şu. Devletin bana sundukları bu. Bunlardan faydalanıp, yenilemem lazım. Öbür türlü alandaki vatandaşın daha fazla ne alırız çatışması yüzde 90. Onun için ister beni sevsin, ister sevmesin, bana gelip; ‘Başkanım, bizi perişan ediyor X kurumumuz, hükümetin idaresi, bakanlık vesaire.’ Biliyorum ki aslında, benim bile veremeyeceğimi vermiş, hala öbür bir şeyin talebinde olan tarafları var. Şeffaflık eksik olabilir, bağlantı eksik olabilir; onu başka tutuyorum.  Ama bunun bir siyasi yarar elde etme alanının olmaması gerektiğini düşünüyorum. Onun için, bu türlü bir üst konseyin İstanbul’a çok düzgün geleceğine inandığım için, bu konseyin toplanmasını değerli buldum.”

SONUÇLAR 25 ŞUBAT’TAN SONRA KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK

İmamoğlu’nun akabinde kelam alan bilim insanları, sarsıntı öncesi, anı ve sonrasında alınması gerekenleri, kendi uzmanlık alanları noktasında sıraladı. Yaklaşık 1,5 saat süren toplantı sonunda tekrar konuşan İmamoğlu, katkıları için bilim beşerlerine ve uzmanlarına teşekkür etti. “Bu buluşmanın bir başlangıç olduğunu da biliyorum” diyen İmamoğlu, “Çünkü temel gaye, 25’ine (şubat) kadar sizin yapacağınız hazırlıklar, 25’indeki buluşma ve çabucak ardından buradan çıkan özeti kamuoyuyla paylaşmak isteğindeyiz. Buradan çıkan özet, bize yol gösterecek. Bu gösterilen yol haritasını kamuoyuyla paylaşmak, kendi sorumluluklarımızı üstümüze almak, birtakım kurumların sorumluluklarını onlara hatırlatmak ve birebir vakitte itimat diye tariflediğiniz ve harekete geçmemizi önerdiğiniz birtakım konularda da aslında harekete geçmiş olacağız ya da geçecek olduğumuzu duyuracağız” tabirlerini kullandı. Yaşanılan atmosferin bu açıklama için uygun olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Bunu bizim ıskalamamamız lazım. Vatandaşa evet inanç hissini verelim. Lakin bir yanıyla da sorumluluğunu hatırlatalım. Yani ben onu şöyle diyorum: Biraz korksun vatandaş. Korkmalı da zati. Boşu boşuna bir kaygıdan bahsetmiyoruz. Kurumlar olarak, yöneticiler olarak biz de korkalım. Biz de ona nazaran gardımızı alalım, sorumluluğumuzu yerine getirelim. Getirmeyeceksek de zati vatandaş gereğini yapsın. İşin bu tarafındayız” diye konuştu. 

“ZORLA BİR ODADA BİR BAKANLA, BİR VALİYİ BULDUM”

Bu manada şeffaflığı ve irtibatı önemsediğine vurgu yapan İmamoğlu, “Bundan hiçbir ziyan görülmeyeceğini, tekraren kendi vazife sürecimde yaşadım. Yani şeffaflığın hiçbir ziyanını görmedim bugüne kadar. Bir eksiklik varsa, o da ortaya çıkmışsa, onun da bize ve topluma inanılmaz katkısı var zira. En büyük sorun orada. Tahminen bunu, buradan başlatırız” formunda konuştu. Zelzele bölgesi Hatay’da AFAD Merkezi’ne yaptığı ziyaretten bir örnek veren İmamoğlu, konuşmasını, şu sözlerle tamamladı: 

“Son diyaloglarımdan birinde, zorla bir odada bir vali ve bakanı bulabildim. Yani bir binada, zorla, oradan oraya gidiyoruz, görüştürülmek istenmiyoruz, vesaire vesaire. Zorla bir odada bir bakanla, bir valiyi buldum. Hatta evvel biraz konuştuk, kalabalıktı. Sonra çıkar üzere yaptım, kapıyı kapattım, döndüm ikisiyle teke tek konuştum. Yani kendimi de sorgulayarak, onları da sorgulayarak, yaşadıklarımı anlatarak, ‘Niçin bu oluyor’ diye. Konuşabilme konusunda inanılmaz gayretimiz var, onu söyleyeyim. Eksiğimiz varsa da bunu da giderme konusunda çabamız var. Esasen şubat ayındaki bu sunum, onu da sağlasın istiyorum. Lisanı de o denli olsun istiyorum. Tekraren söyledim: Münakaşamız olabilir, lakin bu türlü bir şey olduğunda makamı ne olursa olsun, çağrılığımda koşa koşa gitmek istiyorum. Neresi olursa, diye de söz ediyorum ve bunu da yaparım. Lütfen bundan kuşku duymayın. Tek bir madalya isteğim yok bu mevzuda. Bir tek madalya bile almak niyetinde değilim. Bu, bizim için büyük bir kaygıdır, büyük bir kaygıdır, büyük bir telaştır. Memleketimiz ismine, yapamadığımız kimi şeyler üzerinden ya kara leke olarak tarihe geçebiliriz ya da hakikaten ülkemize çok özel bir çizgisi belirleyen beşerler olarak, tarihe geçebiliriz. Hoş temenniler, hoş anılmalar bize kâfi.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

hack forum hacker forumu warez forum gaziantep escort bayan gaziantep escort
escort izmit muğla escort hack forumbabilbet bahis forum bahis forumu fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler bahis siteleri en güvenilir slot siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum