Ana Sayfa Spor 2 Mayıs 2023 65 Görüntüleme

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, Ankara Kulüplerini Ziyaret Etti

Altyapı Akademileri Projesi kapsamında Altyapı Akademilerinde Türkiye Modeli oluşturmak ve sürdürebilmek ismine TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ile İdare Konseyi Üyeleri’nin kulüp akademilerini ziyaret ederek yaptığı toplantılar Ankara kulüpleriyle devam etti. 

Futbol Akademisi projesi kapsamında daha evvel Belçika ve Hollanda kulüpleri ve federasyonlarının yanı sıra Trabzonspor, Bitexen Giresunspor, 1461 Trabzon, Altınordu, Galatasaray, Fraport TAV Antalyaspor, İstanbul Başakşehir FK, Beşiktaş ve Corendon Alanyaspor kulüplerini ziyaret eden Büyükekşi, beraberindeki heyetle birlikte bugün MKE Ankaragücü, Gençlerbirliği, Ankara Keçiörengücü, Ankara Demirspor, Ankaraspor ve Etimesgut Belediyespor Kulüplerini ziyaret ederek, altyapı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ve İdare Heyeti üyelerinin Ankara’daki birinci durağı MKE Ankaragücü oldu. Ziyarette TFF Lider Vekili Nüket Küçükel Ezberci, İdare ve İcra Heyeti Üyesi Müslüm Özmen, İdare Konseyi Üyesi Talat Papatya da hazır bulundu. 

MKE Ankaragücü’nün Tandoğan Tesisleri’ni ziyaret eden Büyükekşi, beraberindeki heyet, Ankaragücü Lideri Faruk Koca ve İdare Konseyi Üyeleri’nin mesken sahipliğinde yapılan toplantıda kulübün Gençlik Geliştirme Programı Sorumlusu Ümit Turmuş’dan altyapı çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

Ziyaretinin akabinde Ankaragücü Lideri Faruk Koca ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Mehmet Büyükekşi, çalışanların ve işçilerin 1 Mayıs Bayramı’nı kutlayarak kelamlarına başlayarak, “Ankaragücü Kulübümüz asırlık kulüplerimizden bir tanesi. 3 büyükten sonra kurulan güzide bir çınar. Bu vakte kadar birçok kadromuzu ziyaret ettik. Akademi Projesi’nde Double Pass ile yaptığımız bir mutabakatımız var. Altyapının teknik yöneticisi Ümit Cinsmiş hocam bize çok hoş bir sunum yaptı, memnuniyetle karşıladım. Bizim TFF olarak düşündüğümüz şeylerle yüzde 95 uyuşuyor. Bütün kulüplerimizi, Ankaragücü Liderimizin nezdinde tıpkı biçimde bu çalışmaları yapmaya davet ediyorum. Ankaragücü kulübümüzü tebrik ediyor, çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Türk futbolunun günlük sıkıntıları var ancak bu günlük sorularla kendimizi çok meşgul edince, orta ve uzun vadesini kaybediyoruz.” diyen Büyükekşi, şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz 10 yıllık (2023-2033) strateji planı çalışıyoruz. Dünyada binden fazla kulüple çalışmış Double Pass ile bir proje başlattık. Şu an bilhassa Üstün Lig’deki gruplarımızın evvel başındaki teknik sorumluları, daha sonra 6-19 yaş ortası her kadrodan 10 antrenörü eğiteceğiz. Bunların bütün fiyatlarını TFF ödeyecek. Burada iki kıymetli bahis var; birincisi tesis, ikincisi insan kaynağı. Tesis konusunda stopaj için Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Hazine ve Maliye Bakanımızın, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımızın Türk futboluna çok büyük dayanağı oldu. Bundan sonra yapılacak akademi tesislerinde bu bütçeden faydalanabilecek. Bu da Türk futboluna büyük bir katkı sağlayacak. İnşallah önümüzdeki 1 yıllık periyotta antrenörlerin eğitimi olacak. Daha sonra da bir taraftan akademilerin yıldızlaması ve kontrolü olacak. Türk futbolu açısından birebir eğitimi görmüş öğrencileri, Türk futboluna kazandırmak ismine bir çalışma olacak. Ankaragücü’nün de bu hususta yaptıkları SAGEM projesi sahiden çok hoş. Bundan sonraki periyotta de bizim yapmak istediğimiz şey bu paralelde evvel Harika Lig kulüplerimizi daha sonra da birinci lig kulüplerimize birebir eğitimi vermek. Hepsinin ve daha sonra da alt liglerde altyapıya ehemmiyet verilmesini sağlamak.”

TFF Lideri Büyükekşi: “Bütün ekiplerimize eşit aradayız. Hepsinin birebir formda gelişimini dilek ediyoruz”

Ekonomik olarak kulüplerin sorun yaşadığına işaret eden Büyükekşi, “Kulüplerimizin bu sorunu yaşamaması için kendi özümüze dönmemiz gerekiyor. Kendi insan kaynağımıza, bilhassa 6-19 yaş ortası yaklaşık 18-19 milyonluk nüfus var. Bu nüfus birçok Avrupa ülkesinin toplam nüfusundan daha fazla. O yüzden bu genç nüfus içinden futbol öğrencisi havuzuna girecek yüzde 2-3’lük  kısmı bulup, onların içinde yeteneklileri keşfetmek gerekiyor. Bu nedenle Futbol Akadamesi projemiz çok değerli. Bugün Ankara kulüplerimizi ziyaret ediyoruz. Ankaragücü Kulübümüze de gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür ediyorum. Biz, bütün ekiplerimize eşit aradayız. Gerek dört büyük kulübümüz gerekse Anadolu kulüplerimiz olsun bizim için hiçbir şey fark etmiyor. Hepsinin tıpkı biçimde gelişimini dilek ediyoruz, tıpkı biçimde ligde çaba etmesini istiyoruz. Bugünkü ziyaretimiz de onun bir modülü.” değerlendirmesinde bulundu.

“Biz hiç kimseden hiçbir formda etkilenmeyiz. Hakemlerimizin, MHK’nin de etkilenmemesi için gerekli talimatı veriyoruz”

Kulüp liderlerinin TFF’ye yaptığı ziyaretlerin sorulması üzerine Büyükekşi, şöyle konuştu:

“Bütün kulüplerimize, kulüp liderlerimize, yöneticilerine, teknik yöneticilerine, futbolculara buradan davette bulunmak istiyorum. Sizin de bahsettiğiniz üzere nitekim ligin müddeti çok kısaldı. Bundan sonra gerek şampiyon olacak gerekse küme düşecek yahut düşmeyecek grupların çabası var. O yüzden hepimizin çok dikkatli olması lazım. TFF’ye ziyaretlerin hiçbir olumlu yahut olumsuz bizim açımızdan bir katkısı yok. Biz hiç kimseden hiçbir halde etkilenmeyiz. Hakemlerimizin, MHK’nin de etkilenmemesi için gerekli talimatı veriyoruz. Onun için bunlar beyhude, herkes çıkıp en hoş halde futbolunu oynasın. Bir atasözümüz var ‘Herkes kendi meskeninin önünü süpürürse sokaklar tertemiz olur’ diye. Biz de kulüpler olarak birebir şeyin yapılmasını dilek ediyoruz. Dün hocamızın biri, ‘Futbolcu natürel ki kusur yapabilir.’ dedi. Futbolcu bir kusur yapıyor gol oluyor, hakem bir kusur yapıyor yahut yapabiliyor. Değerli olan âlâ niyet. Kesinlikle insanoğlu yanılgı yapabilir. Güzel niyetli olması kıymetli. Eğitimi bu iş içinde çok kıymetli hakemlerimiz için de tecrübe çok değerli. İdareye geleli 10 ay oldu, çok kısa bir müddet. Vakte muhtaçlık var. Hakem akademisi kurduk, bunun da devreye girmesi… Bunlar 3 ayda, 10 ayda olacak işler değil. Herkesin biraz daha sabırlı, hoşgörülü olması lazım. Bilhassa bunu rica ediyorum. Türkiye’de futbol yalnızca bu formda konuşmalarla bir yere gitmez. Değerli olan futbolun marka bedelini yükseltebilmek. Onun için de hepimizin daha dikkatli olması gerekiyor. Dikkatli olursak futbolumuzun marka pahasını daha üstlere çıkarabiliriz. Ümit hocanın sunumunda bir anekdot vardı. Barcelona Lideri Laporta diyor ki ‘Biz oyuncuyu yetiştiririz, altın top mükafatını alır. Real Madrid ise onları transfer eder.’ Türkiye futbolu için ana amacın bu olması lazım, bizim oyuncu yetiştirmemiz lazım. Türk futbolcu havuzunu genişletmemiz lazım.”

“Kadın futboluna başka bir değer veriyoruz” 

Muş’ta, “Genç kızlar erken yaşta evlendirilmesin” diye kurulan ve şampiyon olan Yağmur Spor Bayan Futbol Takımı’nı da kutlayan Büyükekşi, bayan futbolunu önemsediklerini söyledi.

Göreve gelirken idare heyetine iki bayan üye aldıklarını kaydeden Büyükekşi, “Nüket Küçükel Ezberci Hanım başkanvekilimiz ve bayan futbolundan sorumlu. Birinci işe başlar başlamaz daha evvel amatörün altında yer alan bayan futbolunu şube olarak ayırdık. Bayan futboluna başka bir ehemmiyet veriyoruz. Gerek ekonomik olarak gerekse antrenörlerin eğitimi olarak başka bir çalışmamız var. Bununla ilgili olarak önümüzdeki yıllarda daha hoş şeylerin olacağına inanıyoruz. Dünyada her geçen gün bayan futbolu çok daha yüksek yerlere geliyor. Gittiğimiz Avrupa ülkelerinde yapılan sunumlarda görüntülerde birinci olarak bayan futbolu yer alıyor. Önümüzdeki Ağustos ayında Dünya Bayan Futbol Şampiyonası yapılacak. Misyon süremiz içerisinde bu grubumuzu nasıl dayanak olabiliriz diye ziyaret edebiliriz. Önümüzdeki Doğuda çocuk yaşta gelin olma olayı geçtiğimiz günlerde daima gündemdeydi. Kızlarımızın okula gitmesi, yeterli eğitilmesi son derece değerli. Ben de şampiyon olan kulübü, liderini tebrik ediyorum. TFF olarak takviye vermek için önümüzdeki günlerde ziyarete gidebiliriz yahut onlar ziyaret edebilir. Husus daha çok yeni, gündemimize alacağız.” diyerek konuşmasını tamamladı.

MKE Ankaragücü Lideri Koca: “Futbolun marka pahasını artıracak her adımı destekliyoruz”

Ziyaretlerinden dolayı TFF Lideri Mehmet Büyükekşi’ye teşekkür eden MKE Ankaragücü Kulübü Lideri Faruk Koca, futbolun paydaşlarının harekete geçirilmeden futbolun kalitesinin ve marka bedelinin artırılamayacağını söyledi.

Bunun için de akademilerin gelişiminin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“Federasyon liderinin bizatihi kendisinin ve grubunun ziyaret etmesini, Anadolu’daki futbol potansiyelinin harekete geçirilmesi manasında değerli bir takviye olarak görüyoruz. Alışılmış ki sorunlar var. Futbolun sorunları çok fazla. Sorunları konuşmak başka bir şey, sorunlar üzerinden konuşarak manipülasyon yapmak farklı bir şey. Etik kıymetler çerçevesinde futbolun marka bedelini geliştirmemiz lazım. Futbolun marka pahasını artıracak her adımı Ankaragücü olarak destekliyoruz. Dayanışarak, birbirimize dayanak olarak bu mümkün olacaktır. Futbolcu transferleri yaparak hayat devam etmez. 20-30 yıldır çok değerli futbolcu transferleri yapıyoruz fakat marka kıymetimiz düşüyor. Burada bir sorun var. Bu sorunu hakikat değerlendirip, kendi kıymetlerimizi ortaya çıkartmamız lazım. Öteki kulüpler olmasa dört büyük kulübün de manası olmayacak. Birbirimizi besleyerek, birbirimize katkı sağlayarak, tatlı bir rekabet içinde bunun gelişimini sağlayabiliriz.”

Hakem kararları konusunda da konuşan Koca, “Biz insanız, insan yanılgı ile var olan bir varlık. Asıl olan yanılgının görülüp, düzeltme trendine gitmesi. Futbolun federasyonunu ve ilgili şuralarını dağıtmadan o kusurları düzeltme yolunda olmamız lazım. Trendin yanlışsız gitmesi lazım. Biz Ankaragücü olarak geçmişte yapılan kusurları görüyoruz ve gerçek bir yolda ilerlediğimize inanıyoruz. Tenkitlere açık olacağız, yapan tenkitleri düzeltme yoluna gideceğiz.” formunda görüş belirtti.

İkinci ziyaret Gençlerbirliği Kulübü’ne

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ve İdare Heyeti üyelerinin Ankara’daki ikinci durağı Gençlerbirliği oldu. 

Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri’ne gelerek kulüp lideri Niyazi Akdaş ve yöneticilerle birlikte altyapı tesislerini gezerek bilgi alan Büyükekşi, sonrasında Niyazi Akdaş ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Büyükekşi, Gençlerbirliği’nin yıllarca Muhteşem Lig’de gayret etmiş değerli bir kulüp olduğunu belirterek, “Başkanımız, altyapıda yaklaşık 2 bin 500, akademide ise 200 futbolcuları olduğundan bahsetti. Bu, tam istediğimiz şey aslında. Double Pass ile yaptığımız çalışma şu an Harika Lig’de başladı. Akabinde 1. lig kulüpleriyle akademi çalışması yapacağız.” diye konuştu.

Kulüplerden, akademiler için en az üç saha koşulunu talep edeceklerini vurgulayan Büyükekşi, “Biz, yeni bir atak yapmak istiyoruz. Tesisleşmeleri kulüplerimize mecburi yaptıracağız. Double Pass ile belirli bir müfredat uygulayacağız. Bütün kulüplerimize tıpkı uygulamayı getirirsek, futbolun kalitesi artacak. Gençlerbirliği, bu işe yıllar evvel başladığı için çok hoş bir örnek. Biz de elimizden gelen dayanağı vereceğiz.” tabirlerini kullandı.

Gençlerbirliği Kulübü Lideri Niyazi Akdaş ise ziyaretleri için Büyükekşi’ye teşekkür ederek, “Başkanımızın ziyaretleri bizi şereflendirdi. Günümüzün futbolu ve hakemlerle ilgili değerlendirmeler yaptık. Kendisine birtakım konuları arz ettik. Altyapı tesislerimizi gezdik ve Gençlerbirliği’nin altyapıya ne kadar değer verdiğini arz ettik” biçiminde görüş belirtti.

Üçüncü durak Ankara Keçiörengücü

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ve İdare Konseyi üyelerinin MKE Ankaragücü ve Gençlerbirliği Kulüplerinin akabinde ziyaret ettiği üçüncü kulüp ise Ankara Keçiörengücü oldu. Ankara Keçiörengücü Başkanvekili Mehmet Ali Kul, TFF heyetine imaline geçen sene başlanıp bu yıl tamamlanan tesisleri gezdirdi ve bilgi verdi.

Büyükekşi, Ankaraspor ve Etimesgut Belediyespor tesislerini ziyaret etti

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ve İdare Şurası üyeleri, Ankara Keçiörengücü’nün akabinde sırasıyla Ankaraspor ve Etimesgut Belediyespor kulüplerini de ziyaret etti. Ankaraspor Lideri Mehmet Emin Katipoğlu ve yöneticiler, TFF heyetine hem tesisler hem de yaptıkları altyapı çalışmalarıyla ilgili bilgi aktardı. Etimesgut Belediyespor da ise Lider Mesut Şahingöz ve kulüp yöneticileri Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyeti kulüp tesislerinde ağırlayarak altyapı çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

instagram takipçi satın al
hack forum hacker forumu warez forum gaziantep escort bayan gaziantep escort
tokat escort muğla escort hack forumbabilbet bahis forum bahis forumu fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler bahis siteleri